Koululaisten siivouspäivä 2017

Haluamme haastaa kaikki Uudenmaan 4.–5.-luokkalaiset mukaan siivouspäivään!
Askarrelkaa juliste teemalla ”Älä roskaa!” ja osallistukaa siivoustalkoisiin.
Julisteiden kuvat julkaistaan Facebookissa. 15 eniten tykkäyksiä ja reaktioita saanutta luokkaa voittavat 500 euron luokkaretkirahan ja lisäksi 5 eniten tykkäyksiä ja reaktioita saanutta luokkaa voittaa vierailun jätevoimalaan.
Opettaja toimi näin:
- Opettaja, ilmoita luokkasi mukaan 27.4.2017 mennessä osoitteessa www.vantaanenergia.fi/siivouspaiva.
- Opettaja, suunnittele mikä alue siivouspäivänä siivotaan.
- Varaa roskapoliisilta lajitteluoppitunti ennen siivouspäivää. www.roskattominkaupunki.fi
- Askartele luokkasi kanssa juliste teemalla ”Älä roskaa!”. Julisteen tulee pitää sisällään luokan nimen sekä hashtagin #roskattominkaupunki
– Julisteen voi tehdä käsin tai sähköisesti
– Vinkki: Jos luokassa on paljon oppilaita ja yhden julisteen teko on haastavaa, koululaiset voivat tehdä useamman julisteen ja äänestää luokan kesken, mikä julisteista lähetetään kisaan. - Luokka viettää siivouspäivän viikolla 18.
- Kun juliste on tehty, ota julisteesta kuva tai skannaa se ja toimita jpg tai pdf-muodossa meille osoitteessa www.roskattominkaupunki/kuva . Lisäksi tarvitsemme oikeat julisteet. Teemme niistä näyttelyn. Voit toimittaa julisteen osoitteeseen Viestintä, Vantaan Energia. Heidehofintie 2, 01300 Vantaa.
- Julkaisemme kuvat Vantaan Energia Facebook-sivuilla. Kuvia äänestetään tykkäämällä 8.5. -15.5. klo 12.00.
- Palkinnot ovat:
– 15 eniten tykkäystä saanutta luokkaa voittaa 500 euroa
– lisäksi 5 eniten tykkäyksiä saanutta luokkaa voittaa vierailun jätevoimalalle syksyllä 2017.
Julistekuvien käyttöoikeus
Osallistumalla kilpailuun osallistuja luovuttaa järjestäjälle oikeuden käyttää kilpailuun ladattua kuvaa sekä julistetta kaikessa viestinnässä ja mainonnassa.
Julistekuvia ja julisteita voidaan käyttää esimerkiksi Vantaan Energian tiloissa, julkisissa tiloissa sekä ulkomainoksissa ympäri Uuttamaata. Järjestäjä saa muokata kuvaa tai sen rajausta.